Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Tedaviler

 1. Saç Dökülmesinin Bitkilerle Önlenmesi - Saçlara Bitki Maskeleri - Saç Dökülmesini Önleyen Bitki Reçeteleri - Saç Dökülmesinde Beslenmenin Rolü

  Bildiğimiz ısırgan otu da, piyasadaki bir çok doğal saç ilacının içinde bulunur. Erkeklik hormonu testosteron'un erkek tipi saç dökülmesine neden olan dehidrotestosterona (DHT) çeviren 5 Alfa Reduktase enzimini bloke etmeye yardımcı olur.

  Isırgan otu, bazı herbalistler tarafından Saw Palmetto'dan da daha güçlü bir DHT blokeri olarak kabul edilir.

  Tansiyon ilaçları, diyabet ilaçları veya sakinleştirici ilaç kullanıyorsanız ısırgan otu almadan mutlaka doktorunuza danışın.

  DONG QUAI (Çin Melek Otu)

  Don Quai de bir başka DHT blokeridir. Testosteronu DHT'ye dönüştüren androjen reseptor bölgeleri bloke eden fitoestrojenler içerir.
  Erkek tipi saç dökülmesine neden olan DHT'yi bloke ettiği için çoğunluk saç dökülmesini de durdurduğuna inanıyor.
  Don Quai de hem erkekler hem kadınlar tarafından kullanılabilir. Don Quai ile ısırgan otunu karıştırırsanız, piyasadaki çoğu saç ilacından daha etkili bir karışım elde edebilirsiniz.

  Para-Aminobenzoik Asit

  PABA olarak da tanınan bu vitamin, B kompleks grubunun az bilinen bir üyesidir ve kırlaşmış
  saçları yeniden eski rengine döndürdüğü gözlenmiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, siyah tüylü hayvanların PABA vitamini açısından yetersiz bir diyetle beslendiklerinde, tüylerinin kırlaştığı gözlenmiş. Aynı hayvanlara bu vitamin yeniden verildiğinde tüylerin normal rengine döndüğü görülmüş. Saçları kırlaşmış insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda da, her yemekten sonra 200mg
  PABA vitamini verilen kişilerin, saçlarının yüzde 70 oranında eski rengine döndüğü gözlenmiş. Yapılan başka araştırmalarda da PABA ile beraber alınan Folik Asit'in de saçların eski rengine dönmesine yardımcı olduğu belirlenmiş.

  Vücuttaki PABA, Biotin, Folik Asit ve Pantotenik Asit noksanlığının saç rengini etkilediğine inanılıyor. Saç, B vitaminleri açısından zengin bir diyetle yeniden eski rengine dönebilir, rengin değişmediği ender vakalarda da saçın kalitesinin ve büyüme hızının çok arttığı gözlenmiştir.

  PABA ve B vitamini, karaciğer, böbrek, hububat ve mayada bulunuyor. En zengin B vitamini kaynağı, karaciğer.

  Biotin

  Saç dökülmesine karşı etkili olan ve H vitamini olarak da bilinen Biotin, PABA gibi B kompleks grubundandır. Saç telini güçlendirdiği ve saç dökülmesini önlediği kanıtlanmıştır. Biotin ayrıca saçların kırlaşmasını önlemeye de yardımcıdır. En çok yumurta sarısı, karaciğer, süt, böbrek ve mayada bulunur. Saç dökülmesinden muzdarip erkekler, Biotin takviyesi sayesinde saçlarını daha uzun süre korumayı becerebilirlar.

  Bu aşağıdaki içecek, Protein, Kolin, İnositol, Pantotenik Asit, Biotin, E Vitamini ve Çinko açısından, yani beslenme uzmanlarının sağlıklı saçlara sahip olmak için en çok tavsiye ettiği yedi madde açısından zengindir:

  250 ml yoğurt
  250 ml portakal suyu
  3 çorba kaşığı buğday
  3 çorba kaşığı maya
  1 çorba kaşığı Lesitin kristali
  1 çorba kaşığı C vitamini kristali
  1 çiğ yumurtanın sarısı
  1 Çorba kaşığı kokusuz Jelatin tozu
  İstenirse tatlandırmak için bal

  Tüm malzemeleri karıştırıp, blenderdan geçirin. Blender olmayan durumlarda, tüm malzemeleri kapaklı bir kavanoza koyup, kuvvetlice sallayın.
  Bu karışım, hem çok besleyici bir kahvaltı olacaktır hem de saçınız için harikalar yaratacaktır.


  Saç dökülmesine karşı tavsiye edilen bir diğer diyet ise Amino Asidler, Çinko ve C Vitamini takviyelerinden oluşmaktadır. Bu özellikle şok diyetler nedeniyle saçları dökülen, ya da kadınlarda doğum kontrol hapı kullanımı veya belli vitamin-mineral eksiklikleri gibi pek belirgin olmayan nedenlerden saçları dökülen kişilere özellikle çok faydalıdır.

  Saç Dökülmesi Takviyesi

  Günlük Vitamin ve Mineral Takviyesi

  B kompleks
  Folik Asit
  Pantotenik Asit
  P.A.B.A
  A Vitamini
  Çinko

  Yukarıdaki mineral ve vitaminlerin günlük olarak alınması saçların daha sağlıklı ve daha gür olmasına ve kırlaşmış saçların eski rengine dönmesine yardımcı olacaktır.
  Günlük 1000 mg'lık bir mülti-vitamin formül ile 500 mg magnezyum'un saç üzerinde müthiş etkisi olacaktır. Garantisi olmasa da, deneyenlerin büyük çoğunluğu bu vitamin-mineral takviyesi ile saç dökülmesinde büyük azalma gözlediklerini bildirdiler.

  Yine saç dökülmesine karşı çok etkili bir diğer kombinasyon da günlük 1000'er mg kolin ve inositol alınmasıdır.

  Bu arada, vitamin ya da mineral yüklemesi yapacakların, bir anda mucize beklememesi gereklidir. Vitaminler, saç dökülmesini bir gecede sona erdirecek sihirli iksir değildir. Vücudun vitamin ve minerallerin etkilerini görmesi, yapılan beslenme değişikliklerinin sonuçlarının gözlenmesi genellikle 3-4 ay sürebilir.

  Vitaminler, mutlaka kutunun üzerinde yazdığı şekilde ve dozda alınmalıdır. Fazladan bir doz vitamin almak, daha çok işe yaramasını sağlamadığı gibi belli vitaminlerde doz aşımı tehlikeli bile olabilir.  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 05.09.2010 - 14:08Benzer Konular

 1. Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Çözümler
  Konuyu Açan: N.N., Forum: Saç Ve Vücut Bakımı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 12.08.2011, 15:39
 2. Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Kürler
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Saç Ve Vücut Bakımı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 28.06.2011, 17:35
 3. Faranjite Bitkisel Tedaviler
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: Alternatif Tıp.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 27.09.2010, 14:45
 4. Saç Dökülmesine Karşı
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Saç Ve Vücut Bakımı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 22.09.2010, 12:11
 5. Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Reçeteler
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Alternatif Tıp.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 30.05.2010, 02:53

copyright

Soru Cevap