Melisa Otu ve Melisa Otunun Faydaları

 1. melisa çayı - melisa nelere iyi gelir
  Melisa Otu (Melissa officinalis):
  Beyaz çiçekli, yaprakları ince ve yumuşak tüylerle kaplı olan, limon kokulu, çok dallı, otsu bir bitkidir. Oğul otu olarak da bilinir. Uçucu yağ, tanen, acı madde, reçine ve müsilaj içerir.

  Melisa Otunun Faydaları ve Tıbbi Etkileri:
  Sinirleri yatıştırıcı etkileri ile baş ağrısı, migren, baş dönmesi, kulak çınlaması, uykusuzluk, sara ve sinir krizlerinde faydalıdır. İnsanı ferahlatarak depresyon, melankoli, huzursuzluk ve iç sıkıntısını giderir. Kan şekerini ve tansiyonu düşürür. Hıçkırığı keser. Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve nefes darlığına karşı faydalıdır. Mide ve bağırsak gazlarını ve ağrılarını giderir. Beyin damarlarını açar ve hafızayı güçlendirir. Kalbi kuvvetlendirir. Aybaşı kanamalarını düzenler ve ağrılarını azaltır. Hazımsızlığa iyi gelir. Ciltteki kırışıklıkları gidermeye yardımcı olur.

  Melisa Otu Nasıl Kullanılır?
  Melisa otunun yaprakları kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek hazırlanan melisa çayı içilebilir. Melisa bitkisinin yapraklarında elde edilen melisa yağı da çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Ayrıca, melisa otu tazeyken ezilerek çıkarılan suyu da kullanılır. Kaynatılarak vücuda sürülürse ter kokusunu giderir.

  Melisa Yağı:
  Melisa yağı yorgunluk, uykusuzluk, astım ve nefes darlığı şikayetlerine karşı faydalıdır. Terleticidir. Soğuk algınlığına iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır ve gaz söktürür. Ülser şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Bütün bu faydaları için 3-4 damla melisa yağı bir fincan suya damlatılarak içilebilir. Ayrıca, badem yağı ile seyreltilip cilde sürülürse cildi güzelleştirir. Pek çok uçucu bitkisel yağ gibi melisa yağı da sabit yağlarla seyreltilmeden ve fazla miktarda kullanılmamalıdır.

   

   

  Şayeste - 09.07.2009 - 18:22


 2. Melisa çayı faydaları nelerdir? Melisa bitkisi, sinir sistemini gevşetici ve uyku proplemlerinde rahatlatıcı etkiye sahiptir. Latince adı Melissa officinalis olan ve Oğulotu olarak da bilinen melisa hafif depresyonda, sinirsel kökenli çarpıntılarda kullanılmaktadır. Merkezi sinir sistemini yatırştırıcı özelliği vardır.

  Melisa Faydaları  Huzursuzluk ve sinirlilik içinde olanlar, uyumada sorunlar yaşayanlar ve işlevsel kalp rahatsızlıkları olanlara öncelikle tavsiye ediliyor.

  Savunma gücünü artırıcı etkisi nedeniyle grip ve soğuk algınlığına karşı da kullanılabilir.

  Yaprakları hafif hoş limonsu kokulu otsu bir bitki olan melisa psikolojik sorunların neden olduğu sıkıntı verici düşünceleri zihinden uzaklaştırmada doğal bir yardımcıdır.

  Sıkıntı ve stres içindeyken içilecek melisa çayı rahatlatır.

  Melisa çayının kasları gevşetici etkisi vardır.

  Sindirim sistemiyle ilgili olan sorunlarda, mide spazmında yararlıdır.

  Depresyon ve korkudan kaynaklanan sindirim sorunlarında kullanabilir.

  Almanyadaki Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu olan E komisyonu melisanın uykusuzluk ve hazımsızlık için kullanımına izin vermiştir.

   

   

  Şayeste - 03.12.2009 - 08:35Benzer Konular

 1. Melisa Çayı Necə dəmlənir - Melisa Çayının Faydaları
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Sağlamliq.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 20.12.2011, 10:21
 2. Melisa Çayı Nasıl Demlenir - Melisa Çayının Yararları
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Alternatif Tıp.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 27.09.2011, 20:12
 3. Melisa Çayının Faydaları
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: Alternatif Tıp.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 21.02.2011, 15:45
 4. Melisa Çayı ve Faydaları
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: Alternatif Tıp.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 05.01.2011, 16:11
 5. Melisa Çayı ve Faydaları
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: Alternatif Tıp.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 04.01.2010, 16:10

copyright

Soru Cevap