Zihni Kuvvetlendiren Bitkiler

 1. Alzhemier - alzaymır - hastalığı nasıl engellenir - unutkanlık için bitkiler - zihin yorgunluğunu engellemek için ne yapmalı - unutkanlığa son verecek bitkiler
  Zihin yorgunluğunu yenmek ve yüksek zekaya sahip olmakta beslenme çok önemli rol oynuyor. Ancak, şifalı bitkilerin de zekayı canlandırıcı etkileri var.

  Genelde yaşlılar için büyük bir sorun olan unutkanlık, artık gençlerde de görülüyor. İki çeşit unutkanlık var. Birincisi basit unutkanlık, geriye dönüşü olan düzelebilen unutkanlık. Daha çok stres ve depresyonla oluşuyor. İkincisi ise kötü huylu unutkanlık. Hafıza kaybı, yani 'Alzheimer' hastalığı gibi beyindeki ağır hücre yıkımıyla ilgili oluşuyor.

  Beyindeki hücreler arası enerji transferinin bozulması, hücrelerin bilgileri kaydetme, tekrar çağırabilme, bilgileri depolayabilme ve özelliklerinin bozulması, unutkanlık olarak tanımlanıyor. Hafıza gücünü artırmak için, vitamin almak, dengeli beslenmek, temiz havada egzersiz yapmanın yanı sıra bitkilerin şifalarından da yararlanmak mümkün.

  BİBERİYE ZİHİN AÇIYOR

  * Kırmızı biber:
  İçerdiği bolca C vitamini sayesinde, uyarıcı etki göstermektedir. Özellikle acı olanı tercih edilmelidir. Dimağı kuvvetlendirici olmasının yanı sıra, soğuk algılındığında meydana gelen ağrıların giderilmesi için de iyi bir kaynaktır.

  * Ceviz:
  Her gün bol miktarda ceviz yenilmesi, hafızayı canlı tutmaktadır. Görüntü olarak da beyni andıran bir özellik taşıması, dikkat çekicidir. Konsantrasyon güçlüğü için etkilidir.

  * Üzüm:
  Özellikle kurutulmuş üzüm dimağı kuvvetlendirir. Sınav dönemlerinde öğrenciler için bulunmaz bir besin kaynağıdır. Unutkanlık için her gün yenilmelidir.

  * Soğan: Sarımsak gibi, kan dolaşımını sağlayıcı ve kanı temizleyici etkiye sahiptir. Damarda tıkanıklık yapan maddelerin fonksiyonlarına engel olur. Beyinsel faaliyetleri artırır. Zihin yorgunluğuna iyi gelen soğan, adeta C vitamini deposu. Mikroplara karşı vücut direncini güçlendirirken, damar sertliği, grip, astım ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudu koruyor. Böbreklerde taş ve kumların düşürülmesinde de önemli rol oynuyor.

  * Buğday:
  Buğday unu; konsantrasyon bozuklukları ve ilgisizlik gibi durumlarda, dikkat eksikliğinde öğrencilerin yardımcısı olarak düşünülebilir. İçerdiği E vitamini sayesinde de hücrelerin yenilenmesinde rol oynar ve birçok minarelleri de içermektedir (B1, Ca, Mg, F, K, Fe, Zn, fosfatlar, vb.).

  * Biberiye: Dolaşım sistemini düzenleyici ve zihin açıcı etkisi bulunuyor.

  * Karanfil:
  Çay gibi demlenip tatlandırılarak içildiğinde hafızayı kuvvetlendiriyor, zihni açıcı ve unutkanlığı geçirici etli gösteriyor. Bu çay, kalp çarpıntısına iyi geliyor. Ayrıca, dişleri kuvvetlendirici etkisi de var.

  * Ahududu: Bahçelerde yetiştirilebilen bir bitkidir. İnsana zindelik verir. İyi bir zihinsel yorgunluğu giderici özelliğe sahiptir.

  * Kereviz:
  Unutkanlığı ve sinir yorgunluğunu giderir, idrar sökücü özelliği var. B vitamini, demir ve kireç içeren kereviz, böbrek taş ve kumlarının düşürülmesine yardım eder, kan ve süt yapar, karaciğeri temizler. Şeker, yüksek tansiyon ve romatizma da da faydalıdır.

   

   

  Şayeste - 21.04.2009 - 22:15Benzer Konular

 1. Zihni Açan Dua
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Dualar.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 17.10.2012, 12:33
 2. Kas Kuvvetlendiren Şifalı Bitkiler
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: Alternatif Tıp.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 26.10.2010, 11:50
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 02.10.2009, 03:52
 4. Zihni Göktay
  Konuyu Açan: Sylar, Forum: Sinema Ve Tiyatrocular.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 13.09.2008, 07:33
 5. Karaciğeri kuvvetlendiren havuç
  Konuyu Açan: casper, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj : 23.12.2005, 08:05

copyright

Soru Cevap